Gündem Ankara Haber

Ankara’nın sağlık turizmi potansiyelini tanıtıyoruz

Ankara’nın sağlık turizmi potansiyelini tanıtıyoruz
13 Şubat 2024 - 8:27


ATO Duatepe Salonu’nda gerçekleşen ve sağlık turizmi başta olmak üzere medikal malzeme ve ekipman gibi konularda, Senegal ile birlikte hayata geçirilebilecek iş birliği fırsatlarının ele alındığı toplantıda konuşan ATO Başkanı Gürsel Baran, Türkiye ile Afrika kıtası ülkeleri arasında sürekli gelişen ilişkiler içerisinde Senegal’in öne çıktığını, iki hükümetin de imzaladığı karşılıklı anlaşmalarla ilişkilerin altyapısının güçlendiğini ve karşılıklı yatırımlar için de elverişli zemin hazırlandığını söyledi. Baran, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Senegal Cumhurbaşkanı arasında karşılıklı ticaretin 400 milyon dolara çıkması hedefi söz konusuydu. Bu hedefe ulaşılmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Şimdi yine, Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği 1 milyar dolarlık hedef için gayret gösteriyoruz” dedi.

Türk müteahhitlik firmalarının Afrika kıtasındaki zorluklara rağmen Senegal’de, Dakar Havalimanı, Dakar Olimpik Stadyumu, Spor Kompleksi, Dakar Expo Merkezi, Uluslararası Hal ve Tır Parkı gibi büyük projelere imza attığını kaydeden Baran, Türk şirketlerinin bu projeleri hayata geçirirken Senegal’de istihdam da sağladığının altını çizdi. İki ülke arasındaki ilişkilere son yıllarda sağlık turizminin de eklendiğini ifade eden Baran, geçen yıl Sağlık Diplomasisi Derneği’nin programı ve Türkiye organ Nakli Vakfı koordinasyonu ile Senegal’de ilk organ nakillerinin başlatıldığını hatırlattı. Ankara’nın sağlık hizmetleri potansiyeli hakkında bilgi veren Baran, sağlık hizmeti almak üzere şehre gelen turist sayısının her geçen yıl arttığını vurguladı. Baran, “Ankara’ya sağlık hizmeti almaya gelen kişi sayısı 2022 yılında 337 bin olarak gerçekleşti” dedi. Ankara’nın medikal, termal turizm ve ileri yaş turizminde de gelişen bir şehir durumunda olduğunu belirten Baran, Ankara’da hastalıklara yönelik tedavilerin yanı sıra, diş hekimliği, saç ekimi, estetik cerrahi gibi hizmetleri almanın da mümkün olduğunu anlattı.

“Kapımız her zaman açık”

Health Ankara’nın koordinatörü, ATO Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Ömer Çağlar Yılmaz da, Ankara’da saç ekimi, plastik cerrahi, onkoloji, kardiyoloji, kalp damar cerrahisi, kemik iliği nakli gibi alanlarda hizmet almak üzere yurtdışından sağlık amaçlı turist geldiğini ifade etti. Türkiye ve Senegal arasındaki ilişkilerin iki boyutta gelişebileceğine dikkat çeken Yılmaz, “Birincisi Senegal’de tedavi edilemeyen hastaların Ankara’da tedavisini sağlayarak sağlık hizmeti vermek. İkincisi de eğitim almanızı, eğitime ulaşmanızı kolaylaştırarak Senegal’de sağlık hizmetlerinin gelişmesini sağlamak” dedi. Başkent Ankara’da Senegalli sağlık personelinin eğitim alabileceğini bildiren Yılmaz, “Hemşirelerinizi, teknisyenlerinizi kısacası tüm sağlık personelinizi eğitim almaları için de gönderebilirsiniz. Senegal’le sağlık alanında işbirliğimizi geliştirmek istiyoruz. Sizlere kapımız her zaman açık” dedi.

 “İşbirliğini geliştirmek istiyoruz”

Senegal’in Ankara Büyükelçiliği Birinci Müsteşarı Cheick Diallo da konuşmasında, Türkiye ile Senegal’in ikili ilişkileri ve vizyonunun değerler üzerine inşa edildiğini belirterek, bunun aynı zamanda iki ülke Cumhurbaşkanının vizyonu da olduğunu söyledi. Senegal’den gelen heyetin, sağlık ve medikal sektörlerde işbirliğini geliştirmeyi hedeflediğini kaydeden Diallo, “Tüm heyeti, Senegal’in medikal alanda vizyonunu yansıtan Senegalli hastaların elçileri olarak görebilirsiniz. Var olan hastanelerimizi ve mevcut altyapılarımızı yeniden inşa ederek kalıcı bilgi akışını sağlayarak işbirliğini geliştirmek istiyoruz” dedi.

“Tüm Afrika ile işbirliği”

Sağlık Diplomasisi Derneği Genel Sekreteri Dr. Eyüp Kahveci de 2015 yılından bu yana kadar çeşitli ülkelerde yürüttükleri teknik yardım ve işbirliği programları ile ülkelerdeki sağlık sistemlerine yönelik kapasite geliştirme projelerini hayata geçirdiklerini anlattı. Kahveci, Senegal ile sağlık sektöründe bilgi değişimi ve tecrübe paylaşımı konularında işbirliği yapabileceklerini belirterek, “Ankara Ticaret Odamızın Health Ankara projesiyle, Senegal ile gerçekleştireceğimiz bu iş birliğini Afrika’nın diğer ülkelerinde de gerçekleştirmek istiyoruz” diye konuştu.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
timbir - birlik haber ajansi

2023 © Tüm Hakları Saklıdır  |   ❤️ TiRAJ.net™ | Yeni Nesil Haber Yazılımı