Gündem Ankara Haber

Haber Bültenleri ve Haber Programlarına “Akıllı İşaret” Kullanma zorunluluğu getirildi

Haber Bültenleri ve Haber Programlarına “Akıllı İşaret” Kullanma zorunluluğu getirildi
13 Haziran 2024 - 15:44


Haber Bültenleri ve Haber Programlarına “Akıllı İşaret” Kullanma zorunluluğu getirildi

Buna göre, medya kuruluşları haber bültenleri ve programlarında önceden kaydedilmiş görüntüleri, dizi ve filmleri kodlar gibi ayrı ayrı akıllı işaret sisteminde kodlayacak.

Kuruluşlar, sistemin öngördüğü sembollerin tamamını diğer program türlerinde olduğu gibi haber bültenlerinin başlangıcında jenerikten sonra ve program süresi boyunca her kesintiyi takiben yayınlanmakla yükümlü olacak.

Haber bülteninin veya programının girişinde ve kesintilerden sonra ekrana getirilecek semboller, haber bülteninin ve programının kodlanması sonucu sistem tarafından atanan içerik sembolleriyle en yüksek yaş sembolü olacak.

Önceden kaydedilmiş görüntülerin kodlanması sonucunda sistem tarafından “şiddet/korku”, “olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlar”, “cinsellik” gibi içerik grubuna ilişkin bir sembol veya semboller atanmışsa ilgili haberin ekrana getirildiği süre boyunca ekranın uygun bir köşesinde sistemin belirlediği sembol veya semboller sabit olarak yer alacak.

Sistem tarafından yaş grubuna ilişkin sembollerden “Genel İzleyici” veya “7+” sembolünün atanması durumunda, bu sembollerin haberin yayını sırasında ekranda sabit olarak yer alması gerekli olmayacak.

Yaşlara göre yayınlanma saatleri belirlenecek

Yaş grubuna ilişkin sembollerden “13+” veya “18+”nın atanması durumunda, bu semboller görüntülerin ekrana getirildiği süre boyunca ekranın uygun bir köşesinde sabit bulundurulacak.

Kodlama sonucunda “13+” sembolüyle yayınlanması gerektiği belirlenen önceden kaydedilmiş görüntü 21.30’dan sonra, “18+” sembolüyle yayınlanması gerektiği belirlenen önceden kaydedilmiş görüntü ise 00.00-05.00 saat aralığında yayımlanabilecek.

Halihazırdaki mevzuat uyarınca spor müsabakaları, dini törenler, ticari iletişim yayınları ve canlı yayınlarda Akıllı İşaretler Sınıflandırma Sistemi kullanılmıyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
timbir - birlik haber ajansi

2023 © Tüm Hakları Saklıdır  |   ❤️ TiRAJ.net™ | Yeni Nesil Haber Yazılımı