Gündem Ankara Haber

Stuttgart Türk Milli Kültür Derneğinden kucaklaştıran iftar – Post Aktuel

Stuttgart Türk Milli Kültür Derneğinden kucaklaştıran iftar – Post Aktuel
03 Nisan 2024 - 11:43


MUSTAFA KARAMAN

STUTTGART– Kısa adı ATF olan Almanya Türk Federasyonu B.W. Kuzey Bölge Başkanlığına bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Stuttgart Türk Milli Kültür Derneği tarafından geleneksel hale getirilen iftar yemeği Schwieberdingen’de bulunan Arslan Event salonunda gerçekleştirildi. Ev sahibi olarak Stuttgart Türk Milli Kültür Derneği Başkanı Cevdet Başbuğ ve yöneticiler misafirleri tek tek kapıda karşılayarak bir adet gül takdim ederek davetlilerle yakından ilgilenen görevliler misafirlerine masalarında eşlik ettiler. Bu yılki iftar programına başta Almanya Türk Federasyonu (ATF) Genel Başkanı Şentürk Doğruyol, T.C. Stuttgart Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu İsmet Köroğlu, Stuttgart Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Fatih Burak Mermer, ATF Genel Sekreteri Selcuk Akbulut ve Genel Sekreter Yard. Salih Şahin, ATF B.W. Kuzey Bölge Başkanı Hasan Soylu, Doğu Bölge Başkanı Türker Altun, UID Genel Merkez Teşkilatlanma Bşk. Yard. Eyyüp Bolat, UID Württemberg Bölge Başkanı Burak Şahin, ATGİAD Başkanı Hasan Uzuner, İGMG Württemberg Bögesi Kurumsal İletişim ve Dış İşler Başkanı Dr. İdris Kaya, WTOVBF Onursal Başkanı Burhan Uzun, Birliğin Gücü İnisiyatifi Sözcüsü İsmet Talak, Daimler Türk Treff kurucusu ve Onursal Başkanı Nejdet Niflioğlu, Dünya Kick Boks Şampiyonu Gökhan Arslan’ın yanısıra ATF’ye bağlı çevre teşkilat yöneticileri, çevrenin tanınmış işadamları ve Sivil Toplum Örgütleri (STK) temsilcileri ile birçok vatandaş katıldı. İftarda 550’nin üzerinde kişiye iftar yemeği dağıtıldı.

TEŞEKKÜR ETTİ

Sunuculuğunu Batuhan Eser’in yaptığı iftar programı Ahmet Sargın’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Daha sonra ev sahibi Stuttgart Türk Milli Kültür Derneği Başkanı Cevdet Başbuğ, “Hepiniz iftar yemeğimize hoş geldiniz. 1969 yılında Cennet mekân Başbuğumuzun katkıları ile Almanya’nın Sindelfingen şehrinde Avrupa’da yaşayan Türk milletinin birlik ve beraberliğinin sağlanması amacıyla dernekleşme yoluna gidilmesi ile başladı bu serüven. Ardından 1975 yılında Stuttgart kent merkezinde vatan sevdalısı Türklerin bir araya gelerek resmi dernek statüsüne kavuşturulan Türk Milli Kültür Derneğimiz tam 49 yıldır Müslüman Türk milletinin hüznünde, sevincinde, iyi günde ve de kötü günde de her zaman her daim yanında olarak ve çalışarak hizmet etmektedir” dedi. Geleneksel iftar programının bu yıl merhum Başbuğ Alparslan Türkeş’in sene-i devriyesine denk gelmesi münasebetiyle ayrı bir önem arz etmekte olduğunu söyleyen Cevdet Başbuğ, “Kendilerini rahmet minnet ve özlemle anıyoruz. Ramazanda birlik ve beraberliğin arttığı bu dönemde, başı Rahmet ortası Mağfiret ve sonu Cehennem ateşinden kurtuluş olan Ramazan ayının tüm insanlığın kurtuluşuna vesile olmasını temenni ediyoruz. Geldiğiniz için teşekkür ederim ayaklarınıza sağlık. Her gün derneğimizde verilen iftarlar için de özveriyle çalışan Kadın Kolları’na ve sponsorlarımıza ayrıca teşekkür ederim. Destek olan herkesten Allah razı olsun. Ne Mutlu türküm diyene” dedi. İftar öncesi dualar okundu. İftar saati geldiğinde okunan ezanın ardından oruçlar açıldı

MİNNET DUYGUSU

Birlik, beraberlik ve hoşgörü mesajlarının verildiği iftar programında, Almanya Türk Federasyonu (ATF) Genel Başkanı Şentürk Doğruyol, “Bizler Almanya’dayız ve refah seviyesi yüksek bir ülkede yaşıyoruz. Bize bu imkânları sunan elbette ki birlikte yaşadığımız Alman toplumuna ve Alman devletine de minnet duygularımızı her fırsatta dile getiriyoruz. Bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu sebeple kurumsal ilkelerimiz doğrultusunda, tarihsel serüvenimiz içersinde Almanya’nın huzurunu, Anayasal düzenini, toplumsal huzuru ve inanç değerleri aykırı teşkil edecek hiçbir eylem olmadığı gibi elbette saygı duymamız gerektiğini de ifade etmek isterim” dedi ve bu programı düzenleyenlere teşekkür etti. Türklerin Almanya’da camileriyle, dernekleriyle ve de örf ile adetleriyle, milli ve manevi değerleriyle Almanlarla iç içe yaşamaya başlamış olduklarını söyleyen Genel Başkanı Doğruyol, “Bugün de görüyoruz bizler bu yaşadığımız toprakların yani Almanya’nın bir parçasıyız. Bizler varlığımızla Almanya’ya büyük bir zenginlik katıyoruz. İslam, artık Almanya’ya ait. Bundan artık şüphemiz yok. Almanya’da yaşayan Türkler ve Müslümanlar burada yaşıyorlar ve yaşamaya da devam edecektir” ifadelerini kullandı.

YABANCI DÜŞMANLIĞI

Almanya’da yabancı toplumla ilgili özellikle son zamanlarda mültecileri daha fazla gelmiş olması münasebetiyle sonrasında yapılan tartışmalar ve nihayetinde yaşamın ortasındaki bazı aykırılık teşkil eden meselelere sadece Türk toplumunu değil, tüm toplumu rahatsız ettiğnin altını çizen Almanya Türk Federasyonu (ATF) Genel Başkanı Şentürk Doğruyol, Almanya’da ayrımcılığın, insan karşıtlığı ve ırkçı eylemlerin giderek artmış olması Türklerin meselesi değildir. Üreten de biz değiliz. Muhatabı da biz değiliz. Muhatabı bu ülkenin toplumsal huzuru ve ehem niyetinden sorumlu devletin kurumlarıdır. Aynı zamanda bu düşmanlık zihniyetini ortaya koyan insanların sakat düşünceleridir. Bizim varlığımız bu ülkede Türklerin ve kurmuş olduğu STK’ların tümü Almanya’nın var olan biz Türk Federasyon olarak kuruluşumuzdan dünden bugün Almanya’nın anayasasına bağlı olduğumuz, toplumsal değerlere saygılı olduğumuzu belirtmek isterim. Bizler üzerimize düşeni bugüne kadar yaptığımızı ve bundan sonra da yapacağımızı vurgulamak ise isterim. Bizler Hıristiyan bir toplum içinde yaşadığımızın farkındayız ve anlamaya öğrenmeye çalışıyoruz ki toplumsal huzur herhangi bir şekilde tehdit oluşturmasın. Biz de aynı yaklaşımız birlikte yaşadığımız toplumdan bekliyoruz” dedi.

HUZUR BOZULMAK İSTENİYOR

ATF Genel Başkanı Şentürk Doğruyol, “Almanya’da yaşayan Türklerin huzuru bozulmuş ise Almanya’nın huzuru bozulmuş demektir. Çünkü biz bu ülkenin bir parçasıyız. Bu ifadelerimiz birileri yanlış noktaya çevirmelerine gerek yok. Israrla bizi yanlış anlamaya gayret ediyorlar. Biz bunları söylerken bir tehdit olarak söylemiyoruz. Biz bu ülkenin ayrılmaz bir parçasıyız. Burada yaşıyoruz ve tüm alanlarda hatta tüm katmanlarda varlığımızı ortaya koyuyoruz. Bize ırkçı, faşist ve anti demokratik gibi söylemlerde bulunup yamamaları ile birlik ve beraberliğimizi bozmaya çalışıyorlar.  Bizler Almanya’da yaşıyoruz. Vatansız, devletsi ve bayraksız değiliz. Tabii ki dinsiz ve imansız da değiliz. Biz bu ülkede inancı, birlik ve beraberliğimizi korunmak ile birlikte tüm bunları yeni nesillere aktarma noktasında sorumluluk üstlenmiş bir STK olarak faaliyetlerimizi yapmaya gayret ediyoruz. Birçok olumsuz süreç yaşandı. Bizler hoşgörü ortamı istiyor ve arıyoruz. Bizler üzerimize düşeni yapıyoruz” diyerek görüşlerini bildirdi. Özellikle çifte vatandaşlığını onaylanmasın sevindirici olduğunu da söyleyen Doğruyol, “İmkânı olan, şartları yerine getirenlerin tümünün vatandaşlık haklarını elde etmelerini istiyoruz. Yani Almanya’daki hukuki statümüzü ve temel tüm haklardan bir vatandaşın yararlanmalarını tavsiye ediyoruz” büyük bir imkân olduğunu hatırlattı. Programın son bölümünde Stuttgart Türk Milli Kültür Derneği Başkanı Cevdet Başbuğ, sponsorlara dernekte atölye çalışmalarından özel olarak hazırlanmış Ebruli çerçevede resim hediye takdim etti. Buluşmada kaynaşma ve sohbet etme imkânı da bulan ülkücüler, aile olarak bir hatıra fotoğrafı çektirmeleri ile sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
timbir - birlik haber ajansi

2023 © Tüm Hakları Saklıdır  |   ❤️ TiRAJ.net™ | Yeni Nesil Haber Yazılımı